NFT درباره

NFT چیست؟

به‌طورکلی توکن هر نوع دارایی قابل مبادله و انتقال دیجیتالی بین افراد در بلاکچین قلمداد می‌شود. این دارایی‌ها به دو دسته توکن‌های مثلی یا قابل معاوضه (Fungible) و توکن‌های غیر مثلی یا غیر قابل معاوضه (Non Fungible) تقسیم می‌شود.

توکن‌های مثلی مواردی هستند که هر دو واحد از آن‌ها مشابه یکدیگرند و قابل تمایز نیستند. رمزارزها در این گروه قرار می‌گیرند. به طور مثال یک بیت‌کوین با یک بیت‌کوین دیگر هیچ تفاوتی ندارد و همگی به یک میزان ارزش دارند. شما می‌توانید یک میزان مشخص اتریوم را به دوست خود بدهید و دقیقاً همان مقدار اتریوم را از او دریافت کنید. این موضوع در مورد دارایی‌های دنیای حقیقی نیز صادق است. یک اسکناس یک دلاری در دست یک فرد با یک اسکناس یک دلاری در دست فردی دیگر کاملاً برابر است.

توکن‌های غیر مثلثی دارایی‌هایی هستند هرکدام از آنها ویژگی‌های متمایزی نسبت به دیگری دارد و الزاماً ارزش برابری ندارد. همچنین این توکن‌ها قابل تقسیم به واحدهای کوچک‌تر نیستند. این موضوع مانند یک خودرو در دنیای فیزیکی است. خودروی شما با خودروی دوست شما حتی اگر از یک شرکت خودروسازی و دقیقاً یک مدل باشند، بازهم با هم تفاوت دارند و دقیقاً دو دارایی قابل تمایز هستند. ان‌اف‌تی (NFT) یکی از انواع این توکن‌ها در شبکه بلاک‌چین است.

توکن‌های ان‌اف‌تی‌، بر خلاف بیت‌کوین، دلار، ریال و به‌طورکلی اسکناس‌ها، غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) هستند؛ به این معنی که هر ان‌‌اف‌تی قابل تعویض با ان‌اف‌تی دیگر نیست و ارزش هرکدام با هم متفاوت است. برای مثال، تابلوی نقاشی مونالیزا (Monalisa) اثر لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)، یک نسخه اصل از این تابلو در جهان وجود دارد که داوینچی خودش آن را خلق کرده و در موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود. در نتیجه نمی‌توان تابلوی مونالیزا را با هیچ تابلوی دیگری معاوضه یا جایگزین کرد.

ان‌اف‌تی می‌تواند هر چیز دیجیتالی مثل یک قطعه موسیقی، اثر هنری، عکس، ویدئو، گیف یا حتی یک توییت باشد! در واقع ان‌اف‌تی‌ها سندی از هر دارایی دیجیتالی هستند تا نسخه اصلی و منحصربه‌فرد بودن آن مشخص شود. حالا هرچقدر که این ان‌اف‌تی‌ها کمیاب‌تر باشند، ارزش بیشتری هم دارند و در نتیجه با قیمت‌های بیشتری خرید و فروش می‌شوند.

 

پرینت

© طراحی شده توسط بهین استارت

V.1013